وردپرس چیست…!؟

وردپرس چیست

فهرست مقاله

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

وردپرس چیست؟ مقاله ای برای مبتدی ها…!

وردپرس محبوب ترین و ساده ترین راه برای ایجاد وب سایت و وبلاگ شما است. در واقع، وردپرس بیش از 43.3 درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت را در اختیار دارد. بله درست متوجه شده اید، از هر 4 وب سایتی که در اینترنت مشاهده میکنید بیشتر از 1 مورد آن احتمالا توسط وردپرس طراحی و پشتیبانی می‌شود.

در یک سطح کمی فنی تر، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که تحت مجوز GPLv2 است، به این معنی که هر کسی می تواند به صورت رایگان از نرم افزار وردپرس استفاده یا تغییر دهد. سیستم مدیریت محتوا اساساً ابزاری است که مدیریت جنبه های مهم وب سایت شما – مانند محتوا – را بدون نیاز به دانستن چیزی در مورد برنامه نویسی آسان می کند.

 

با وردپرس چه نوع وب سایت هایی می توان ساخت؟

سال‌ها پیش، وردپرس در درجه اول ابزاری برای ایجاد وبلاگ بود، نه ابزاری برای ساخت وب سایت های عمومی . با این حال ، در طی زمان طولانی این رویه تغییر کرده و امروزه به لطف تغییرات در کد اصلی و همچنین اکوسیستم عظیم افزونه ها و تم های وردپرسی، می‌توانید هر نوع وب سایتی را ایجاد کنید.

برای مثال؛ نه‌تنها تعداد زیادی از سایت‌ها و وبلاگ‌های تجاری، بلکه محبوب‌ترین راه برای ایجاد یک فروشگاه اینترنتی نیز هست!

با وردپرس میتوانید وب سایت های زیر را ایجاد کنید:

  • سایت های تجاری کسب و کارها
  • فروشگاه های اینترنتی
  • بلاگ ها (انتشار مقالات)
  • سایت خبری
  • نمونه کارها
  • سوابق کاری و تحصیلی
  • انجمن ها
  • شبکه های اجتماعی

و تقریبا هر نوع وب سایت دیگری که فکرش را بکنید می‌توان با وردپرس طراحی کرد.

برای داشتن یک وب سایت وردپرسی حرفه ای اینجا را مطالعه فرمایید

تفاوت wordpress.org و wordpress.com چیست؟

در مقاله ای دیگر به‌طور مفصل در این باره صحبت خواهیم کرد اما اگر بخواهیم بصورت مختصر در اینجا برای شما بگوییم:

  • wordpress.org هسته اصلی وردپرس است که نرم افزار رایگان و متن باز وردپرس را میتوانید از آن دانلود کرده و آن را روی هاست خود نصب کنید تا وب سایتی 100% متعلق به خودتان ایجاد کنید. (برای مشاهده در اینجا کلیک کنید)
  • wordpress.com برای منفعت بردن است. یعنی یک سایتی از wordpress.org است که برای ارائه سرویس های پولی سایت wordpress.org توسط خود وردپرس راه اندازی شده است. (برای مشاهده در اینجا کلیک کنید)

اگر بخواهیم با یک مثال عامیانه توضیح دهیم، فرض کنید مایکروسافت نسخه اصلی ویندوز را بصورت رایگان در وب سایت خود برای عموم منتشر می‌کند اما در وب سایتی دیگر که زیرمجموعه خود مایکروسافت است نرم افزارهای ویندوز را بصورت پولی منتشر کرده است. در هر حال در نگاه اول ویندوز سیستم عاملی کاملا رایگان است که بصورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد اما برای اینکه از آن بتوان استفاده کرد باید نرمافزارهایی را بر روی آن نصب کنیم که استفاده ازاکثر آنها غیر رایگان بوده و بابت آن بایستی پول پرداخت کنیم.

چه کسی وردپرس را ساخت و چه مدت است که وردپرس ساخته شده است؟

وردپرس به عنوان یک پروژه مستقل در سال 2003 ایجاد شد و به عنوان شاخه ای از پروژه قبلی به نام b2/cafelog سرچشمه گرفت. 

وردپرس یک نرم افزار منبع باز است، بنابراین امروزه توسط جامعه عظیمی از برنامه نویسان و مشارکت کنندگان ساخته شده است. اما اگر بخواهیم ریشه وردپرس را به ریشه های آن ردیابی کنیم، ایجاد اولیه آن با همکاری Matt Mullenweg (مت مولنوگ) و Mike Little (مایک لیتل) بود.

از آن زمان، Matt Mullenweg تا حد زیادی به چهره وردپرس تبدیل شده است. او همچنین بنیانگذار Automattic است، که شرکتی است که پشت سرویس غیررایگان سایت WordPress.com قرار دارد.

تاریخچه وردپرس بین تاسیس آن به عنوان یک پلتفرم وبلاگ در سال 2003 تا امروز طولانی است…! اما همین کافی است که بگوییم، وردپرس پیشرفت کرده است و به لطف برنامه نویسان ، مشارکت کنندگان و جامعه عظیم خود، به محبوب ترین راه حل برای ایجاد هر نوع وب سایت تبدیل شده است.

چه کسی از وردپرس استفاده می‌کند؟

وردپرس توسط افراد، کسب و کارهای بزرگ و همه افراد در این بین استفاده می شود! اگر راحت بگوییم، خود ما از وردپرس استفاده می کنیم! بنابراین همان سایتی که در حال حاضر به آن نگاه می کنید و این مقاله را میخوانید توسط وردپرس پشتیبانی و توسط کولاک وب طراحی شده است. بسیاری از نهادهای شناخته شده دیگر نیز از وردپرس استفاده می کنند. در اینجا برخی از نمونه های مورد علاقه ما آمده است:

 

Whitehouse

وب سایت کاخ سفید آمریکا whitehouse.gov توسط وردپرس طراحی شده است.

وردپرس چیست

 

Microsoft

مایکروسافت از وردپرس برای تقویت وبلاگ رسمی خود استفاده می کند. همچنین از وردپرس برای تقویت وبلاگ ها برای محصولات خاصی مانند ویندوز و اسکایپ استفاده می کند:

 

The Rolling Stones

حتی گروه های معروف وردپرس را دوست دارند! وب سایت رولینگ استونز به طور کامل توسط وردپرس طراحی شده است:

چرا باید از وردپرس استفاده کنید؟

همانطور که در بالا نیز گفتیم بیش از 43.3٪ از تمام وب سایت های موجود در اینترنت از وردپرس استفاده می کنند، از جمله نهادهای معروفی مانند کاخ سفید و مایکروسافت.

اما شما چطور؟ چرا باید از وردپرس استفاده کنید؟

مهم نیست که چه نوع وب سایتی را می خواهید ایجاد کنید، دلایل زیادی برای استفاده از وردپرس وجود دارد. در بالا چندتا از بزرگترین آنها برای شما مثال زده شد.

 

پس وردپرس چیست؟ این بهترین راه برای ساختن یک وب سایت است
همچنین محبوب ترین راه برای ساختن یک وب سایت به دلایلی است. اگر می خواهید هر نوع وب سایتی، از وبلاگ گرفته تا فروشگاه تجارت الکترونیک بسازید، وردپرس یک گزینه عالی است.

 

شهرام بابائی

طراح وب سایت | هدف ما موفقیت شماست ، چون موفقیت شما موفقیت ماست.